ABRAHAM GRILL, Augsburg (verksam 1672-1682), dryckeskanna, silver, barock.
Delvis förgylld, cylindrisk, på helslagen räfflad fot, runt livet driven och ciselerad vinranka, svängt handtag med tudelat tumgrepp. Stämplar även på locket. Höjd 12 cm, vikt 323 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in