ARVID FLOBERG, Stockholm 1783, sockerskål med lock, silver, gustaviansk.
Rund med parställda hänklar, locket med bärknopp, på foten lodangivelse 38 3/4 l. Undertill stämplat ägarvapen för adliga ätten Tersmeden. Även locket med stämplar. Höjd 18 cm, vikt 508,5 gram.
Hårt slitage på livet.
×
Logga in
Kunde inte logga in