PELLE SELLSTEDT, Sundsvall 1765, bröllopsbägare, silver.
Delvis förgylld, på kälad fot med svängda käckar, vågband, graverade initialer samt bård med blad och kartuscher mot mattpunsad fond och stämplad labrequin. Undertill lodangivelse 26 1/8 lod samt No 1. Höjd 17,5 cm, vikt 340 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in