Kan inte nå servern

Klassiska 593

VÄLKOMMEN TILL KLASSISKA

VISNING: 31 MAJ – 7 JUNI. Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Mån 6 juni kl 11 – 17. Berzelii Park 1, Stockholm
AUKTION: 8– 10 JUNI – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

如有结算,开票和注册的问题,请联系我们会说中文(普通话)的雇员
Ronja Larsson. 电子邮件: ronja.larsson@bukowskis.com 电话: +46 107079721

 
1281 föremål
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
3. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
3. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
10. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
10. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
11. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
11. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
16. BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
16. BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
19. BUDDHAHUVUD, sandsten. Thailand, 17/1800-tal.
19. BUDDHAHUVUD, sandsten. Thailand, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
20. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
20. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
24. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
24. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
26. RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
26. RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).
27. FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
30. SIGILL, brons. Qingdynastin.
30. SIGILL, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
33. ASK med LOCK, nefrit. Kina.
33. ASK med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
34. HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).
35. HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
36. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
37. FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
37. FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
40. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
42. SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912).
42. SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
43. BELTHOOK, nefrit. Kina.
43. BELTHOOK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
44. GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).
44. GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
46. SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
46. SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
47. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
47. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
48. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).
48. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
49. SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.
49. SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.
50. SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.
51. SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
52. SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke.
52. SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
54. SIGILL, sten. Kina, 1900-tal.
54. SIGILL, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
56. VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
59. FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907).
59. FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
60. RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
60. RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
62. SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).
62. SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
63. SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.
63. SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
64. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392).
64. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
65. SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
65. SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin.
66. FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
69. SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
70. VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
70. VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
71. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
71. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
72. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
73. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
73. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
74. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
75. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
75. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
77. FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
77. FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
78. TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
79. GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
79. GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
81. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
81. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
83. VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
83. VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
84. SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.
84. SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
86. TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
86. TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
89. RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
89. RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
92. TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).
94. STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
95. SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
96. ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
96. ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 15 000 SEK
99. DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal.
99. DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
102. TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK