Klassiska 593

375 föremål
124. GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
125. GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44. GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
289. HANDFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
35. HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
34. HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
269. KAKELPLATTOR, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
306. KENDI, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
219. KOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
279. KOPP, porslin. Qingdynastin med Chenghuas märke.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
276. KOPP, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
355. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
307. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
161. KRUKA, porslin. Transtition, 1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. LOCK, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
120. MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
278. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
299. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
129. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
131. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
130. MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
227. PENNSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339. PENSELBURK, porslin. Mingdynasty, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
250. PENSELSTÄLL, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 15 000 SEK
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
295. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
294. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
296. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
272. PLAKETT, porslin. Kina, attributed to Deng Bishan, Republik.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
268. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
274. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
214. RAKSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
104. ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134A. RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
60. RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
89. RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
251. RÖKELSEKAR, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
26. RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
173. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
332. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
334. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
337. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK