Kan inte nå servern

Klassiska 593

VÄLKOMMEN TILL KLASSISKA

VISNING: 31 MAJ – 7 JUNI. Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Mån 6 juni kl 11 – 17. Berzelii Park 1, Stockholm
AUKTION: 8– 10 JUNI – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

如有结算,开票和注册的问题,请联系我们会说中文(普通话)的雇员
Ronja Larsson. 电子邮件: ronja.larsson@bukowskis.com 电话: +46 107079721

 
375 föremål
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
2. GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
3. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
3. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
10. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
10. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
11. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
11. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
16. BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
16. BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
19. BUDDHAHUVUD, sandsten. Thailand, 17/1800-tal.
19. BUDDHAHUVUD, sandsten. Thailand, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
20. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
20. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
24. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
24. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
26. RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
26. RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).
27. FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
29. NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
30. SIGILL, brons. Qingdynastin.
30. SIGILL, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
33. ASK med LOCK, nefrit. Kina.
33. ASK med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
34. HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).
35. HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
36. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
37. FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
37. FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
40. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
42. SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912).
42. SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
43. BELTHOOK, nefrit. Kina.
43. BELTHOOK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
44. GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).
44. GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
46. SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
46. SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
47. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
47. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
48. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).
48. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
49. SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.
49. SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.
50. SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.
51. SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
52. SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke.
52. SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
54. SIGILL, sten. Kina, 1900-tal.
54. SIGILL, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
56. VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
59. FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907).
59. FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
60. RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
60. RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
62. SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).
62. SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
63. SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.
63. SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
64. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392).
64. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
65. SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
65. SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin.
66. FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
69. SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
70. VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
70. VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
71. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
71. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
72. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
73. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
73. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
74. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
75. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
75. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
77. FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
77. FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
78. TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
79. GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
79. GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
81. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
81. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
82. PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
83. VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
83. VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
84. SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.
84. SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
86. TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
86. TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
89. RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
89. RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
92. TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).
94. STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
95. SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
96. ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
96. ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 15 000 SEK
99. DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal.
99. DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
102. TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

271. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1933.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK