Klassiska 593

1281 föremål
364. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
62. SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
185. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
340. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
184. SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1700.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
48. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
47. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
84. SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
52. SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
516. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
518. SOFFA/ FÖNSTERBÄNK. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
570. SPEGEL, av Johan Åkerblad. Gustaviank.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
573. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
576. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
566. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
567. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
563. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
562. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
568. SPEGEL. Stockholmsarbete, daterad 1763 . Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
497. SPELBORD, Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
384. STARKVINSGLAS, åtta stycken och KARAFF, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
663. STEFAN JOHANSSON, akvarell på duk.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
358. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
170. STEMCUP, porslin. 16/1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
361. STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
187. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
544. STOL, s.k. plugghäst, England 1700-talets mitt.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
543. STOL. Sengustavianskt stockholmsarbete ca år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
548. STOLAR, 10 st, Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
549. STOLAR, 12 st, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
547. STOLAR, sex stycken, Gustavianska stockholmsarbeten 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
551. STOLAR, sex stycken, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
550. STOLAR, tio snarlika (6+4), Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
546. STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
163. STÄLL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
94. STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
880. Samuel Dixon Tillskrivna, Gouacher med fåglar (4).
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
446. Seirafian, MATTA. Old Isfahan Seirafian. 175 x 105 cm.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
869. Slaget vid Wien 1683.
869. Slaget vid Wien 1683.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
664. Stefan Johansson, "Läsande flicka".
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
662. Stefan Johansson, "Min mor".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
661. Stefan Johansson, "Nattljus över Klarälven".
Klubbat pris
780 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
848. Stefanus stening.
848. Stefanus stening.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
838. Stilleben med bröd och rotfrukter på tennfat.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
412. SÅSSKÅL, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
78. TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
558. TABURETT, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
559. TABURETTER, ett par, Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
561. TABURETTER, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
557. TABURETTER, ett par, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
231. TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
298. TALLRIK, porslin. Kina, omkring 1900 med Daoguangs märke.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
223. TALLRIKAR, 11 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
240. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
323. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
413. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
29 400 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
226. TALLRIKAR, 33 stycken, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 12 000 SEK
375. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Japan 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK