Utan titel
Signerad Charchoune och daterad -28-29. Även signerad Charchoune Paris VI a tergo. Duk 48 x 65 cm.
Konstnär Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg (1886-1986). Sophie-Louise Wachtmeister bodde i Paris under 1920-talet och lärde då känna många konstnärer, bl a Erik Olson och Serge Charchoune. Under denna tid förvärvades, direkt av konstnären, bl a detta konstverk som sedan dess varit i familjens ägo.