37
848312

Herb Ritts

(USA, 1952-2002)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 720 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Herb Ritts
(USA, 1952-2002)

"Mask", Hollywood 1989

Signerad Herb Ritts och numrerad 16/25 a tergo. Stansad signatur Herb Ritts samt copyright. Gelatinsilverfotografi, bildyta 47 x 38 cm. Bladstorlek 50,4 x 40,3 cm.

Proveniens

Privatsamling, Sverige.

Motivet visades på Fondation Cartier pour L'Art Contemporain Paris, "Herb Ritts", 1999.

Herb Ritts, "Work - Museum of Fine Art Boston, Boston", 1996, avbildad.
Herb Ritts och Patrick Roegiers, "Herb Ritts", 1999, utställningskatalog Fondation Cartier pour L'Art Contemporain Paris, 1999, avbildad.

Herb Ritts bilder visas just nu i en utställning på Hamiltons Gallery i London. "HERB RITTS: SUPER",
25 november 2016 - 27 januari 2017.