Fanerad med björk, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Inläggningar av korslagda ymnighetshorn, lagerfestoner och kannelyrer. Tre lådor. Längd 96, bredd 46,5, höjd 82 cm.
Senare skiva, senare lås, ett bakben senare. Fanerlagningar.