273
856628

Josef Wilhelm Wallander

(Sverige, 1821-1888)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 000 - 52 800 EUR
46 500 - 55 800 USD
Klubbat pris
420 000 SEK
Josef Wilhelm Wallander
(Sverige, 1821-1888)

"Humleskörd i Askarboda, Österåker"

Signerad IW WALLANDER 1856. Duk 109 x 165 cm

Proveniens

Tidigare i fru Agnes Westerbergs samling, Djursholm.

Anna-Stina Bergman-Hals, "Joseph Wilhelm Wallander", 1947, avbildad pl 17, sid 72.

"Gamla och unga, gubbar och gummor, flickor och pojkar, alla måste de hjälpa till att plocka humle, som till största delen såldes till Bergslagen och inbragte reda pengar. 'Humlekungen' med krans om huvudet är själva ägaren till Askerboda och även för övrigt är det gårdens folk och deras släktingar, som äro skildrade under en kaffepaus blad humlerevor och korgar med humle, framför loftboden med den stora vågen" (A-S Bergman Hals, "J W Wallander", 1947, sid 74).