Förgyllda och bronserade. Uppsvängt genombrutet krön med rocailler och lagergirlander. Båda signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel daterade 1776 resp. 1777. Höjd 114, bredd 46,5 resp. 113, bredd 49 cm.
En med anlupet glas, en med spår på baksidan efter ljushållare.