Fanerat med valnöt, lönn med flera träslag samt delvis färgat ben. Snidat krön. "Skeletturtavla" av mässing märkt "Jacobus Markwick Londini", med datum. Inläggningar av blommor och rosetter i reserver. Höjd 196 cm. Urtavla 25,5 x 25,5 cm. Pendel, två mässingsklädda lod, nyckel och vev medföljer.
Nederdelen kapad och ersatt. Fanerskador och äldre lagningar. Slaget ändrat till spiral. Omarbetad. Kompletterad. Lös trälist.