Förgylld och patinerad brons. Sockel av svart marmor. Urhus uppburet av sfinxer. Krön med vädur. Vitemaljerad urtavla märkt "Sauvage à Paris". Höjd 36, längd 24 cm. Nyckel medföljer.
Förgyllning ställvis sliten, marmor med nagg.
×
Logga in
Kunde inte logga in