MATTA, "Tobias", gobelängvariant, ca 259 x 204,5 cm, signerad AB MMF AMF
(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Komponerad 1953.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Sidorna med smärre trampveck, den orientaliska flätan på kortsidorna är skadad och lagad.