144
902532

Melchior Faust, sockerskål, silver, Göteborg 1786, gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris

Rund, urnformad på fot, slät med pärlstav och stansad brodyr, vinkelböjda hänklar. Höjd 19 cm, vikt 505 gram.

Slitage.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).