236
916431

ALBERT EINSTEIN, egenhändigt skrivet dubbelsidigt brev undertecknat "A. Einstein" och daterat 20.XI.29. samt kuvert.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Brev ställt till kollegan i matematik Herman Müntz, med uträkningar och ekvationer. Innehållet handlar om den "Fern-Parallelismus" som Einstein föreslog i sin "enhetliga fältteori" vilken han sände in till den Preussiska Akademin den 19 augusti 1929. Artikeln kom först 1930 och brevet informerar vännen om det viktigaste innehållet.

Proveniens

Herman Müntz (1884-1956) var en tysk matematiker född i dåvarande Ryssland (idag Polen). Han var verksam i Berlin och München. Han arbetade nära Einstein 1927. 1929 utnämndes han till professor vid universitetet i Leningrad där han verkade tills han som tysk medborgare blev utvisad 1937 då han flyttade till Sverige där han bodde livet ut.
Brevet är en personlig gåva från H Müntz till nuvarande ägares far som tack för hjälp med ritningar och patentärenden från 1940-talets mitt och framåt.

Einsteins artikel om "enhetliga fältteori" publicerades 1930 men efter 1 - 2 år insåg Einstein att konstruktionen inte höll. En ung forskare, Herbert Salzer visade 1938 i ett brev till Einstein att artikeln (och därmed också auktionens brev) dessutom innehåller felaktiga formler, uppenbarligen beroende på att Einstein blandade ihop egenskaperna hos storheter med latinska resp. grekiska bokstäver. I brevet som Einstein skrev till svar står “Therefore your transformation equation is correct, mine wrong”.