240
890217

MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris

Ljusröd botten med stor polykrom medaljong, ljusblå hörnornament, stiliserade palmett- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. En långsida med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar ett par knutrader.

Proveniens

Från antikhandlare Maj och Carl-Axel Perssons hem, Malmö.