544
872575

MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
525 - 612 EUR
553 - 645 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Lugg av silke. Benvit botten med närmast yttäckande polykrom dekor av blommor och bladslingor samt medaljong med fjärilar. Benvit bård med dekor som ovan samt brinnande pärlan.

Något slitage och smutsig, fläckar, flera trampveck bland annat på sidorna.

Proveniens

Enligt uppgift från den nuvarande ägaren som är släkt med Sven Hedin: forskningsresande Sven Hedin (1865–1952).
Från en av hans två första expeditioner (1893-97 eller 1899-1902).