545
890400

MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Mörkblå botten med benvitt s.k. grodfotsmönster och tre pionmedaljonger i gult, ljusblått och ljus terrakotta. Ljust terrakottafärgad huvudbård med pionranka.

Det ljust terrakottafärgade garnet något korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar.

Proveniens

Inköpt 1974 på den dåvarande kungliga danska och svenska hovleverantören Lysberg, Hansen och Therp i Köpenhamn. Denna välkända antik- och inredningsaffär med anor från 1841 låg på den prestigefyllda adressen Bredgade 3, gatan känd för sina antikaffärer, auktionshus och Kunstindustrimuseet (numera: Kunstindustrimuseet – Museum of Art and Design). Affären, var känd för sina möbler, ljuskronor, fina samlar- och inredningsmattor samt sina dyrbara brokadgardiner. 1967 stod Lysberg, Hansen & Therp för dekorationen till prinsessan Margrethes och Henri de Laborde de Montpezats bröllop.

Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm/Uddevalla 1985, färgplansch 116, sid 96.