568
893014

SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Träskaft med skuren dekor av figurscen. samt målad dekor på papper av figurscener från palatset på båda sidor. Utfälld längd 48, höjd 28 cm. Asken med målad dekor på insidan.

Slitage. Mindre skador.

Proveniens

With label from the Sonn Sing store 'Dealers in Ivory and Lacquered ware. Hong Kong, Queens Road.