577
919321

GOYO HASHIGUCHI (1880-1921), färgträsnitt. Japan, daterad 1920, "Skönheten som sminkar sig".

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525 - 700 EUR
553 - 737 USD
Klubbat pris

Med motiv av en kvinnlig skönhet som sminkar sig. Daterad Taisho 9.2 (andra månaden, 1920), med Goyo ga signering samt ett rött sigill. Bildmått 38 x 26 cm

Ej examinerad ur ram. Veck. Sigill med smärre fläckar.

Proveniens

The Collection of Sigrid Ahlgren (1865-1938). Married to Fredrik Ahlgren, Ahlgrens technical works and Läkerol. Thence by descent.

Compare: Another woodblock print with this motif was previously sold at Sotheby's New York, March 24, 1999, in their auction: 'Japanese works of art including the collection of the late charles A. Greenfield - Part III'. See page 74, lot 221.