Important Spring Sale 601

345 föremål
483. FIGURIN/RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
723. FISKBASSÄNG/KRUKA, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
680. FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
486. FOHUNDAR, ett par, porslin, Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
583. FOHUNDAR, ett par, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
441. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
606. GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
770. GUDOM, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
501. GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
633. HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585. HÅRNÅLAR, två stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
579. INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
566. KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
679. KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
591. KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
691. KOPP, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
469. KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
479. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
439. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
457. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
458. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
448. KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
785. MASK, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. MASKER, två stycken, trä. Troligen Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
544. MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
545. MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
661. MINIATYRER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
534. MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 50 000 SEK
748. MÅLNING, av Jiang Yun (1847-1919), signerad och daterad 1904.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527. MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
759. MÅLNING, gouache på papper. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
760. MÅLNING, gouache på papper. Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
763. MÅLNING, pigment på papper. Indien, Orissa, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. MÅLNING, på duk. Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
762. MÅLNINGAR på duk, två stycken, Indien, Orissa, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
569. OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
546. PANEL, lack och pärlemor. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
510. PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. PASILYSCHAL, ylle. Kashmir, Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
593. PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. PENSELBAD, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
663. PENSELBAD, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
662. PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
660. PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
512. PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
538. PIEDESTALER, ett par, hardwood. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
480. PILGRIMSFLASKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
736. PLAKETT, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
676. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
730. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
675. PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
674. PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
562. PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
677. PRAKTFAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
444. PRAKTSKÅL, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
715. PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
659. PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
703. PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
741. RELIEF, sandsten. Nepal, circa 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
733. RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
732. RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
542. ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK