Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
203. Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt.
203. Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
206. Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766.
206. Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
211. Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska.
211. Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
221. Ovchinnikov, IKON, S:t Petersburg 1908-1917.
221. Ovchinnikov, IKON, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
222. Morozov, etui, guld 56, S:t Petersburg 1908-1917.
222. Morozov, etui, guld 56, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
227. FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.
227. FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. FABERGÉ, Korpunge av obsidian,  i orginaletui.
230. FABERGÉ, Korpunge av obsidian, i orginaletui.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
232. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
232. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
233. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
233. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
235A. IKON, Ryssland,  sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse.
235A. IKON, Ryssland, sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
240. MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.
240. MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
241. MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.
241. MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
258. VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.
258. VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
259. VINGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
259. VINGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
260. VINGLAS, 12 stycken. Omkring 1800.
260. VINGLAS, 12 stycken. Omkring 1800.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
263. TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
263. TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. VÄRMEKUPA, fajans. Marieberg, 1700-tal.
264. VÄRMEKUPA, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
265. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
265. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
267. TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal.
267. TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
273. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
273. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
276. FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
276. FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 100 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
277. SKÅLAR, två stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
277. SKÅLAR, två stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken".
279. Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
280. Carl Milles, "Tarantella".
280. Carl Milles, "Tarantella".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
281. Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken".
281. Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
282. Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".
282. Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
283. Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.
283. Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
286. John Sten, "Landskap".
286. John Sten, "Landskap".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
287. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig.
287. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
288. Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp.
288. Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
289. Carl Fredrik Hill, Figurscen.
289. Carl Fredrik Hill, Figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
290. Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds".
290. Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
291. Isaac Grünewald, Utsikt från Södermalm mot Riddarholmen.
291. Isaac Grünewald, Utsikt från Södermalm mot Riddarholmen.
Klubbat pris 
420 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
293. Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett".
293. Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett".
 
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
294. Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren).
294. Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
295. August Strindberg, "Packis i stranden".
295. August Strindberg, "Packis i stranden".
Klubbat pris 
9 300 000 SEK
Utropspris
10 000 000 - 12 000 000 SEK
296. Werner Åkerman, "Vårfrost".
296. Werner Åkerman, "Vårfrost".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK