158
962142

Olafur Eliasson

(Island, Född 1967)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Olafur Eliasson
(Island, Född 1967)

"The Inner Cave Series", 1998, 36 delar

C-print, varje del 35 x 51,5 cm inklusive ram. Totalt mått 253,5 x 357 cm. Upplaga 6/6.

Tilläggslista

Upplaga 6/6.

Proveniens

Galleri Andreas Brändström, Stockholm. Inköpt av nuvarande ägare i januari 1999.

Museum of Modern Art, New York, "New Photography 14: Jeanne Dunning, Olafur Eliasson, Rachel Harrison, Sam Taylor-Wood", 15 oktober 1998 - 12, januari 1999. (ett annat exemplar).
Tanya Bonakdar Gallery, New York, "Your Now is My Surroundings", 24 oktober - 2 december, 2000 (ett annat exemplar).
The Menil Collection, Houston, "Olafur Eliasson: Photographs", 26 maj - 5 september, 2004 (ett annat exemplar).
Hudson Valley Center for Contemporary Art, Peekskill, "Reverence", juni 2004 - april 2005 (ett annat exemplar).
San Francisco Museum of Modern Art, "Take Your Time: Olafur Eliasson", 8 september 2007 - 24 februari 2008 (ett annat exemplar).
The Museum of Modern Art and P.S. 1 Contemporary Art Center, New York, "Take Your Time: Olafur Eliasson", 20 april - 30 juni 2008 (ett annat exemplar).

M. Grynsztejn, red., "Take Your Time: Olafur Eliasson", 2007, bild 84, avbildad sid 55.
Sam Taylor-Wood, utställningskatalog, The Museum of Modern Art, New York, “New Photography 14: Jeanne Dunning, Olafur Eliasson, Rachel Harrison”, 1999, avbildad.
The Menil Collection, Houston, utställningskatalog “Olafur Eliasson: Photographs”, 2004, avbildad.
San Francisco Museum of Modern Art, utställningskatalog, “Take Your Time: Olafur Eliasson”, 2007, nummer 84, avbildad sid 55.
The Modern Museum of Art and P.S. 1 Contemporary Art Center, New York, utställningskatalog “Take Your Time: Olafur Eliasson”, 2008, avbildad.

Följ med på Olafur Eliassons resa i det isländska bergets inre! Likt en endoskopisk undersökning utforskar Eliassons bilder bergets vindlande vener, dess mineraler, droppstenar och hålrum. Det är Olafur Eliassons signum att utforska de flytande gränserna mellan natur och kultur. Han låter sig ofta inspireras av naturen eller naturfenomen från det isländska landskapet.

Grottan som plats finns med som en del genom hela konsthistorien från grottmålningarna i södra Frankrike till Leonardo da Vincis ”Madonnan i grottan” och vidare till 1700- och 1800-talets otaliga skildringar av italienska grott-miljöer. Under tidigt 1990-tal började Eliasson fotografera naturen under sina årliga semestrar på barndomsön Island. Bilderna togs när han promenerade, seglade, klättrade eller flög. Det är alltifrån mer traditionella landskapsbilder till närbilder av mossa och glaciäris som oftast sätts samman i stora serier. ”The Inner Cave Series” är ett av hans mest omfattande projekt där 36 bilder tillsammans utgör ett verk. På så vis lyfter han motivet från att endast utgöra en dokumentation av ett landskap till att bli ett samtida idébaserat konstverk som diskuterar miljöförändringar och människans förhållningssätt till naturen.

Eliassons fascination för berg gör sig synlig i flera av hans fotografiska arbeten. Många av hans verk avbildar bergets utsida men även dess öppningar med vattenfall, gejsrar och vulkaner. I ”The Inner Cave Series” avslöjar han bergets hemligheter, en insida som är otillgänglig och hemlighetsfull men också överraskande vacker.

Olafur Eliasson är en av världens mest välkända samtida konstnärer. Hans verk har visats på i stort sett alla stora konstinstitutioner runt om i världen, inklusive Moderna Museet i Stockholm. Han har gjort platsspecifika verk i bl.a New York och på Versailles. Just detta motiv har bland annat visats på The Menil Collection i Houston och MoMa New York.