40
949487

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
64 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

stolar, 4 st "PK-9", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal.

Brunt skinn, tredelad centralfot av mattpolerat stål, en stol med E Kold Christensens signum i stålet. Sitthöjd ca 42-45 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift köptes stolarna samtidigt som matbordet 'PK-54' på denna auktion. Familjens villa byggdes på mitten av 1960-talet och inreddes med möbler inköpta från Blidners i Göteborg.

Modellen formgiven år 1960.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.