DRAPERIER, 1 par, slätvävda, ca 344 x 254,5 respektive 343,5 x 252 cm, designat av Kerstin Ekengren, 1950-tal.
Randmönstrade i benvitt samt olika gula, gröna och grå nyanser. Kortsidorna med bårder med geometriska mönster.
Något slitage och smutsiga, fläckar, obetydliga skador.