MATTA, "Park röd, Korsnäs", gobelängteknik, ca 447,5 x 424 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, något blekt. Långsidorna med smärre trampveck, fransar saknas.
Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.