MATTA, "Muren, ljusblå", rölakan, ca 217,5 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1971. Baksidan med etikett.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med något slitage, ställvis skadade fransar, några saknas.