320
948614

Hugo Gehlin

(Sverige, 1889-1953)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 810 - 3 270 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Hugo Gehlin
(Sverige, 1889-1953)

"Michelino"

Monogramsignerad HG och daterad 1920. Även signerad Hugo Gehlin och daterad Capo di Sorrento juli 1920 a tergo. Olja på pannå 39,5 x 24 cm.

Proveniens

Lektor Ulla Lysander, Kristianstad.

Konstnär

Hugo Gehlin började studera konst i samma veva som modernismen helt förändrade konsten i början av 1900-talet. Han reste de ut på studieresor i Europa och tog till sig de nya vindar som blåste. Liksom många av sina samtida kollegor var han verksam inom olika områden som träsnittsgrafiker, skulptör, illustratör, poet, formgivare inom tenn och glas. Efter giftermålet med Esther bosatte sig konstnärsparet i Helsingborg och deras hem blev under många år en mötesplats för konstnärer och kulturprofiler och kom att få en stor betydelse för stadens moderna konstliv.