Modern Art + Design 604

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
55Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.Höjden skall vara 20,5 cm, height 20,5 cm.
60Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.Omfattas av följerätt (d).
198Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 525,5 x 102,5 cm, signerad AB MMF.Smärre skador och hål.
221Eric Grate, "Dansande fetisch".Daterad L.III, ej numrerad.
243Gösta Adrian-Nilsson, "Kavallerist".Duk uppfäst på papp-pannå.
272Carl Kylberg, "Aftonens ljus och mörker".Ramen är inte utförd av Ruth Kylberg.
273Isaac Grünewald, "Gosse (Iván) med flagga".Står felaktigt angiven som katalognr 276 på highlight-sidan i den tryckta katalogen.

Utdragna föremål

Nr.
322
360
384

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.