235
956832

SERVIS, porslin, 70 delar. Paris, omkring 1800. En del delar märkta märkt MF Guerhard & Dahl.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Med au barbeau dekor av blommor och slingor, bestående av:
33 tallrikar, diameter ca 24,4 cm (9 omärkta undertill).
26 djupa fat, diameter ca 24 (24 omärkta undertill).
2 karotter med lock, diameter 20 cm.
2 skålfat, mått 22,5x24 cm (omärkta undertill).
4 uppläggningsfat, mått 23,5x23,5 cm.
1 senapsskål med lock och fat, längd 15 cm.
1 terrin med lock och fat, längd på fat 41,5 cm.

Skador, lagningar. En del kompletterade delar.

Tilläggslista

Nine plates with cracks to rim, three plates with covered chips and restorations to rim. Four plates with chips to rim. One deep dish with crack and chip to rim. Four deep dishes with several chips. One dish with crack and repainted chip to rim. four deep dishes with repainted chips. One serving dish with firingcracks from productions. One squared serving dish with chip and a crack. Minor chip to the footring of the tureen.

Proveniens

From the Estate of a Swedish Noble Family.