311
884950

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
62 100 - 71 000 EUR
64 800 - 74 100 USD
Klubbat pris
900 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

Flygande ejderpar

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1913. Olja på duk 100 x 151 cm.

Proveniens

Privat samling.

Från och med sommaren 1894 utökade Bruno Liljefors sina konstnärliga ”jaktmarker” från Upplandsslätten till Stockholms skärgård där han bland skär, stenhällar, vågor och bränningar fann nya motiv i havsbandets rika fågelliv.

Liljefors köpte år 1908 Bullerön längst ut i havsbandet i Stockholms skärgård. Bullerön är huvudö i Bulleröarkipelagen som numer är naturreservat och omfattar omkring 900 öar, kobbar och skär. Här på ön, vid Rävängen, byggde konstnären en jaktstuga där han och hans familj vistades på somrarna. Under början av 1900-talet gjorde Liljefors och hans vänner i "Bullerölaget" skärgården mer allmänt känd. I vänkretsen ingick bland andra konstnärerna Anders Zorn, Albert Engström, Axel Sjöberg och "flygbaronen" Carl Cederström. Det sägs att de gånger Bruno Liljefors gästade sin stuga med sina vänner, lastade man en skuta med förnödenheter - mycket mat och dryck samt kökspersonal - och begav sig ut till Bullerön. Man festade och hade trevligt i flera dagar tills maten och drycken tog slut. Då avslutade man helt enkelt och begav sig hemåt. En liten vik öster om Rävängen benämns idag "Zorns vik" eftersom Zorn där brukade förtöja sin segelbåt Mejt.

År 1923 sålde Liljefors Bullerön till affärs- och tidningsmannen Torsten Kreuger, bror till finansmannen Ivar Kreuger. Kreuger lät bygga ut jaktstugan och bjöd in ett flertal berömda filmstjärnor som Mary Pickford, Errol Flynn och sir Charlie Chaplin att njuta av den svenska skärgården. Staten köpte Bulleröarkipelagen 1967.

Från sin bevarade jaktstuga på Bullerön, vilken användes av konstnären 1908-1923, kunde Liljefors studera skärgårdens fåglar och djur i dess naturliga miljö. Det var med inspiration från denna svenska skärgårds oöverträffade skönhet som föreliggande katalognummer utfördes år 1913.

Konstnär