403
978542

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
460 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

Smygande räv, Grez

Signerad Bruno Liljefors och daterad Grez -87. Olja på pannå 18,5 x 24,5 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 24-25 november 1998, kat nr 1204; privat samling.

Åmells Konsthandel, Stockholm, "Bruno Liljefors", 24 april-17 maj 1987, kat nr 3 (avbildad helsida i färg i katalogen).

Den aktuella målningen är ett utsökt exempel på Bruno Liljefors måleri när det är som bäst. De små, raffinerade samt intima naturutsnitt som härrör från 1880-talets produktion tillhör också konstnärens mest älskade samt eftertraktade verk. I dessa djärvt beskurna kompositioner går konstnären oerhört nära inpå motiven vilka avbildas ur "branta" perspektiv samt överraskande asymmetriska vinklingar, gärna med blommor eller grässtrån alldeles i förgrunden.

Motivet med den smygande räven utfördes under Bruno Liljefors vistelse i Grez-sur-Loing, där konstnären var på bröllopsresa med sin nyblivna hustru. Motivet präglas av en målerisk lätthet, vilken skiljer den från de flesta av hans andra verk från 1880-talet. Möjligen kan dess idylliska drag kopplas till konstnärens sinnestillstånd under denna smekmånad på fransk mark. Man kan även spåra visst franskt inflytande i den ljusa färgskalan samt den breda penselföringen, som ger målningen ett drag av snabb improvisation. Den asymmetriska kompositionen hör till de drag i Liljefors konst från denna tid, som brukat uppfattats som påverkan från den då populära ”japonismen”. Själv ville Liljefors aldrig vidgå någon sådan påverkan och likheten var kanske mer en följd av den allmänna stilutvecklingen inom bildkonsten vid denna tid.

Liljefors var fascinerad av räven som ett intelligent och vigt rovdjur. Med en enastående briljans har han fångat rovdjurets blick, den långsamt svängande svansen samt kroppens spända vaksamhet. Med genial enkelhet arbetar konstnären primärt med två färger, grönt och brunt, men i alla upptänkliga skiftningar, från dovt till gnistrande ljust. I sanning ett inspirerat måleri.

Som skildrare av naturen med dess fauna saknar Liljefors sin like, även internationellt sett tillhör han de främsta genom tiderna. Hans geniala signum är att varje djur, vare sig de är tama eller vilda, avbildas i sin absolut korrekta miljö. I sin skenbara enkelhet har denna målning en målerisk kvalitet av sällan skådat slag. Man instämmer gärna i Georg Nordensvans karaktäristik av Bruno Liljefors målningar på 1880-talet: ”…små juveler av smekande prakt […] man kan tveka huruvida man sett en så vackert sammanflytande färgskala inom en så liten rymd, och man kan tvivla på sannolikheten därav”.

Konstnär