423
961257

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 060 EUR
2 770 - 3 230 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

Vinterlandskap med stuga

Signerad O. Hesselbom. Olja på duk 70 x 51 cm.

Peter Lidman och Tommy Löfgren, "Ars longa, vita brevis. Konsten är lång, livet är kort. Otto Hesselbom. 1848-1913", 1999, jfr "Snölandskap i aftonljus, Koppom" (olja på duk 88 x 70 cm, 1903, Dalslands museum, Upperud) resp "Snölandskap, Koppom" (olja på duk 77 x 28 cm) avbildade helsidor i färg sid 231 resp 230. Enligt författarna var: "Detta ett favoritmotiv för Hesselbom, som upprepades i ett antal målningar".