51
985802

SPEGEL,av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), 1700-talets början, barock.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Förgylld och bronserad dekor av bly. Krön med tre blomsterurnor, samt två amoriner med pilbåge och pilkoger. I ramen infällt spegelglas. Höjd 129, bredd 70 cm.

Ställvis dekorbortfall och -skador. Kompletterad.