Förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Gerard à Paris" (flertal urmakare i Paris med detta namn under 1800-talets början). Stående kvinna som häller häller rosor över stjärnglob. Längd 28, höjd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Förgyllning med slitage. Skadad urtavla. Ej funktionstestad.