86
962007

BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 640 EUR
1 450 - 1 740 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Gerard à Paris" (flertal urmakare i Paris med detta namn under 1800-talets början). Stående kvinna som häller häller rosor över stjärnglob. Längd 28, höjd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Förgyllning med slitage. Skadad urtavla. Ej funktionstestad.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

411. Johan Petter Grönvall, dessertbestick, 36 st, förgyllt silver, Stockholm 1818-1821, knivarna av Bernt Erlandsson,
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK