9
979778

BYRÅ, Ryssland, 1700-talets slut.

Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
26 200 - 28 300 EUR
27 400 - 29 700 USD
Klubbat pris
480 000 SEK

Fanerad med karelsk björk, valnöt, pärlemo, och färgat lövträ. Ringhandtag av mässing. Tre lådor. Rika inläggningar av ryska stadsmotiv, samt bevingade figurer och bladrankor. Längd 130,5, bredd 61,5, höjd 90,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Maskstungen. Kompletterad med senare ben och ringhandtag. Fanerlagningar.

The Art of Marquetry in Eighteen Century Russia, Sovietskaya Rossia Publishers 1989, jämför inläggningar på möbler av Matvei Veretennikov och Nikifor Vasilyev från 1780-90-talen.