Important Winter Sale 605

910 föremål
277. Ruth Milles, Flicka i blåst.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. Ruth Milles, Flicka med korg.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
282. Ruth Milles, Holländsk flicka med blomsterbukett.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
469. RÖKELSEBRÄNNARE, förgylld kopparlegering. Nepal, 1400-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
541. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
540. RÖKELSEKAR med LOCK, patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
597. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi  (1664-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
538. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
542. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
525. RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
537. RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
544. RÖKELSEKAR, patinerad brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. SALONGSBORD, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
636. SERVIS, 59 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
735. SERVIS, 76 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
225. SERVISDELAR, 21 stycken, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
510. SIGILL, tre stycken, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
168. SKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. SKED, ostämplad, silver, Skandinavien, 1800-tal, barock-stil.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
14. SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
529. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
539. SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
665. SKULPTUR, keramik. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
593. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
493. SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
234. SKULPTUR, porslin. Meissenliknande märke, 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
465. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
505. SKULPTURER, två stycken, bärnsten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
468. SKULPTURFRAGMENT, sten. Indien, omkring 1700.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
494. SKULTPUR och FAT, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
89. SKÅL PÅ FOT, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
580. SKÅL, keramik. Songdynastin  (960-1279).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
582. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
583. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
587. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
710. SKÅL, porslin. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
681. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
689. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
613. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
675. SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
461. SKÅLAR ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
690. SKÅLFAT, porslin. Kina, Republik, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
678. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, med Chenghuas märke.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
242. SKÅLFAT, porslin. Ryssland, Popov, 1800-talets först hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
691. SKÅLFAT, porslin. Sen Qingdynasti/tidig Republik.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. SKÅP, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
512. SNUSFLASKA, agat. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
518. SNUSFLASKA, insidesmålat glas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
682. SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
514. SNUSFLASKOR med LOCK, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
513. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. SNUSFLASKOR, två stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
29. SOFFA, Frankrike, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. SOFFA, stockholmarbete 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
441. SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e. Kr.).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
453. SPEGEL, brons. Ming dynastin eller tidigare.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK