130
1036608

Ulf Rahmberg

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ulf Rahmberg
(Sverige, Född 1935)

"Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"

Signerad och daterad 1964. Blandteknik på duk monterad på träpannå samt batteridrivet urverk, ovoid 115 x 98 cm.

Tilläggslista

Korrekt titel är "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"

Proveniens

Galleri Björn Bengtsson.

Borås konstmuseum, "Ulf Rahmberg, Lustarnas trädgård och civilisationens nedräkning", 28 april - 30 september 2012. Lunds konsthall, Norrköpings konsthall och Liljevalchs konsthall, "DE OTÄCKA", 1969. Göteborgs konsthall, "Fem Unga", 1965. Galleri 2 fönster Gamla Stan/Stockholm.

Konstrevy nr. 2-3, 1965. En essä om Ung surrealism av Ludvig Rasmusson. Avbildad.