183
1028182

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731 - 914 EUR
777 - 971 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Följerätt

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.

Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad reliefdekor, stämplad med änglamärket Stockholm B9. Höjd 11,8 cm, diameter 11,2 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Inredningsarkitekt och formgivarn Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.