troligen, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1944.
Tenn med mässingskant, lockknopp av nefrit, stämplad med änglamärket Stockholm S8, 22,5 x 13 cm, höjd 8 cm.
Smärre slitage, bucklor undertill.
Modellen troligen ursprungligen formgiven av Nils Fougstedt under 1920-talet. Reliefdekoren samt stenen på locket är ett senare tillägg av Estrid Ericson.