MATTA, rölakan, ca 262 x 172,5 cm, signerad CD (Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt.
Randmönstrad blåmelerad botten med polykroma stiliserade blommor och blad. Bred ljusmelerad huvudbård med mönster som ovan.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidor och fransar med något slitage.