378
973321

František Kupka

(Tjeckien, 1871-1957)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 790 - 10 500 EUR
9 330 - 11 200 USD
Klubbat pris
390 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
František Kupka
(Tjeckien, 1871-1957)

"Bleus mouvants avec plans noirs"

Signerad Kupka. Utförd 1922. Gouache på papper 19,5 x 24,5 cm.

Proveniens

Galerie Karl Flinker, Paris.

Kestner-Gesellschaft, Hannover, 1966, kat nr 43.
Gimpel Fils Gallery LTD, London, oktober 1964, kat nr 16.
Galerie Aronowitsch, Stockholm, november 1967.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

43. Wilhelm Kåge, skulptur, drakfisk "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1953.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
65 000

ditt bud
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK