"Figure at a Washbasin"
Etsning med akvatint, 1977. Utgiven av Georges Visat, Paris, 1978, med hans blindstämpel. Signerad Francis Bacon och numrerad X/XLVI (det finns även en utgåva om 100 exemplar numrerade med arabiska siffror). Bildstorlek 47,4 x 36,3 cm, bladstorlek 67,5 x 52 cm. (Arches).
Sabatier, 3.