Important Spring Sale 609

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
108URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska.Utförselförbud
118Peter Ohr I (Öhr) dryckeskanna, silver, Hamburg (verksam 1649-1662), barock.Lockknoppen samtida men ej den ursprungliga.
133Johann Gottfried Hildebrandt (verksam 1743–1778), sockerskrin, silver, Berlin, ca 1740-60, rokoko .Two small splits/ruptures one on either side of the hinge on the lid. Othwerwise in good condition
170Sked med kronknopp, silver, oidentifierade stämplar, Skandinavien 1600-tal.Skandinavisk ej troligen norsk
185Vasily Agafonov sannolikt, dryckeskanna, silver och emalj, Moskva 1899-1908.sannolikt av Vasily Agafonov
191Guidon, Rémond, Gide et Cie, dosa, guld och emalj, Genève 1792-1801, Louis XVI.korrekt firmanamn är Guidon, Rémond, Gide et Cie
211MATTA, semiantik Isfahan, ca 227 x 152,5 cm (samt kortsidorna med ca 1½ respektive ½ cm slätväv).Några abrascher.
345Pablo Picasso, "Le Viol, IV", ur: "La Suite Vollard".Ej "Le Viol II" som tidigare angivet.
396Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8).Tidigare fel utrop 30-40.000 kronor, korrekt ska vara 50-55.000 kronor.
432JOHAN HENRIK SCHEFFEL, tillskriven, olja på duk.Johan Henrik Scheffel, tillskriven.
494Roy Lichtenstein, "Imperfect diptych" ur "Imperfect" sviten.Tillägg i beskrivning: på Archivart 4 ply Museum Board
568TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Fritting/chips to rim. Otherwise good.
685SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1600-tal med Hongzhis sex karaktärers .Footrim restored.
701FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Minor hairline crack to rim. circa 1 cm long.
738TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Star crack to reverse on one plate.
784SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke.One bowl with two chips to rim.
921TIARA/HÄNGE/ARMBAND.Mindre justeringar rekommenderas

Utdragna föremål

Nr.
116
411
421
511
591