Kan inte nå servern

Important Spring Sale 609

 
981 föremål
888. ARMBAND med sju caméer av agat.
888. ARMBAND med sju caméer av agat.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
338. Maurits Cornelis Escher, ”Old olive tree, Corsica”.
338. Maurits Cornelis Escher, ”Old olive tree, Corsica”.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
370. Johan Krouthén, Vårlandskap i skymningsljus.
370. Johan Krouthén, Vårlandskap i skymningsljus.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
359. Hanna Hirsch-Pauli, Visby ringmur.
359. Hanna Hirsch-Pauli, Visby ringmur.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
99. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.
99. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
77. CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
77. CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
471. Berndt Lindholm, Vägen till Skarvik, Hisingen, Göteborg.
471. Berndt Lindholm, Vägen till Skarvik, Hisingen, Göteborg.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
958. ÖRHÄNGEN.
958. ÖRHÄNGEN.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
398. Per Hasselberg, "Grodan".
398. Per Hasselberg, "Grodan".
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
973. RING.
973. RING.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
110. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
110. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
489. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
489. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
445. OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL, Castors och Pollux tempel, Forum Romanum.
445. OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL, Castors och Pollux tempel, Forum Romanum.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
966. RENÉ LALIQUE.
966. RENÉ LALIQUE.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
50. GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko.
50. GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
228. MATTA, semiantik Täbris Ghannadi, ca 424,5 x 321,5 cm.
228. MATTA, semiantik Täbris Ghannadi, ca 424,5 x 321,5 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
24. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
24. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
889. ÖRHÄNGEN.
889. ÖRHÄNGEN.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
898. COLLIER.
898. COLLIER.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
896. PÄRLCOLLIER.
896. PÄRLCOLLIER.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
357. August Hagborg, Skaldjursfiske vid ebb, motiv från Normandie.
357. August Hagborg, Skaldjursfiske vid ebb, motiv från Normandie.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
4. BYRÅ, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.
4. BYRÅ, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
904. GUSTAF MÖLLENBORG.
904. GUSTAF MÖLLENBORG.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
15. BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
15. BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
369. Johan Krouthén, Skånsk gård med blommande träd.
369. Johan Krouthén, Skånsk gård med blommande träd.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
121. Niclas Fernlöf, dryckeskanna, silver, Karlstad 1742, senbarock.
121. Niclas Fernlöf, dryckeskanna, silver, Karlstad 1742, senbarock.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
493. Marie-Louise Ekman, "En dam i ett rum".
493. Marie-Louise Ekman, "En dam i ett rum".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
495. Marie-Louise Ekman, "Dam som dammsuger".
495. Marie-Louise Ekman, "Dam som dammsuger".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
213. MATTA, antik Karachop Kazak, ca 213 x 166 cm.
213. MATTA, antik Karachop Kazak, ca 213 x 166 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
226. GALLERIMATTA, antik TALISH, ca 264,5 x 115 cm.
226. GALLERIMATTA, antik TALISH, ca 264,5 x 115 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
227. MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 118,5-111,5 cm.
227. MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 118,5-111,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
33. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets mitt Louis XV.
33. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets mitt Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
106. RAMAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
106. RAMAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
209. MATTA, antik Isfahan, ca 480,5 x 350 cm.
209. MATTA, antik Isfahan, ca 480,5 x 350 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
490. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, olja på duk.
490. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
444. OKÄND KONSTÄR 1700-TAL, Paestum, Italien.
444. OKÄND KONSTÄR 1700-TAL, Paestum, Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
378. Jakob Björck, Karl XIII som barn.
378. Jakob Björck, Karl XIII som barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
345. Pablo Picasso, "Le Viol, IV",  ur: "La Suite Vollard".
345. Pablo Picasso, "Le Viol, IV", ur: "La Suite Vollard".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
344. Pablo Picasso, "Femme nue assise et Trois Têtes barbues", ur: "La Suite Vollard".
344. Pablo Picasso, "Femme nue assise et Trois Têtes barbues", ur: "La Suite Vollard".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
355. Carl Skånberg, "Fiskeskutor, Holland".
355. Carl Skånberg, "Fiskeskutor, Holland".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
864. BJÖRN WECKSTRÖM.
864. BJÖRN WECKSTRÖM.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
465. Giovanni Ghisolfi, Ruinlandskap med Jesus och äktenskapsförbryterskan.
465. Giovanni Ghisolfi, Ruinlandskap med Jesus och äktenskapsförbryterskan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
949. ÖRHÄNGEN.
949. ÖRHÄNGEN.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
437. Marcus Larsson, Seglats vid Kronborgs Slott.
437. Marcus Larsson, Seglats vid Kronborgs Slott.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
491. Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Madonnan med barnet.
491. Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
924. Ett par örhängen med gammalslipade diamanter.
924. Ett par örhängen med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
467. Louis Lang, Ung kvinna i skogslandskap.
467. Louis Lang, Ung kvinna i skogslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
78. BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire.
78. BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
431. CHRISTIAN VON THUM, hans krets, olja på duk.
431. CHRISTIAN VON THUM, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
858. RING med en gammalslipad diamant.
858. RING med en gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
861. BROSCH.
861. BROSCH.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
901. COLLIER.
901. COLLIER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
980. RING.
980. RING.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
483. ITALIENSK SKOLA, 16/1700-TAL , Ifigenias offer.
483. ITALIENSK SKOLA, 16/1700-TAL , Ifigenias offer.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
321. Olle Olsson-Hagalund, ”Motiv från Bellevue”.
321. Olle Olsson-Hagalund, ”Motiv från Bellevue”.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
136. Claes Ekman, kaffekanna, silver, Kristinehamn 1774.
136. Claes Ekman, kaffekanna, silver, Kristinehamn 1774.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
333. Anders Zorn, "Skräddarmästare Boberg".
333. Anders Zorn, "Skräddarmästare Boberg".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
310. Ivar Arosenius, ”Porträtt av Axel Törneman”.
310. Ivar Arosenius, ”Porträtt av Axel Törneman”.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
331. Oskar Bergman, Vårlandskap från Ersta.
331. Oskar Bergman, Vårlandskap från Ersta.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
341. Maurits Cornelis Escher, ”Catania, Sicily”.
341. Maurits Cornelis Escher, ”Catania, Sicily”.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
937. ARNALDO POMODORO.
937. ARNALDO POMODORO.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
54. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.
54. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.
Klubbat pris 
50 100 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
442. Peter Adolf Hall, Sannolikt Greve Axel von Fersen (1755-1810).
442. Peter Adolf Hall, Sannolikt Greve Axel von Fersen (1755-1810).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
43. STOLAR, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
43. STOLAR, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
789. KRUKA, porslin. Mingdynastin, (1368-1644).
789. KRUKA, porslin. Mingdynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
102. BORDSPENDYL, Devaulx a Paris, Frankrike ca år 1800, Empire.
102. BORDSPENDYL, Devaulx a Paris, Frankrike ca år 1800, Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
394. Carl Milles, "Flicka med katt".
394. Carl Milles, "Flicka med katt".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
358. Eero Järnefelt, Utsikt över Saimen.
358. Eero Järnefelt, Utsikt över Saimen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
514. Marathonpojken - Ephebe av Marathon.
514. Marathonpojken - Ephebe av Marathon.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
25. KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
25. KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
875. GÜBELIN.
875. GÜBELIN.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
37. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
37. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
218. MATTA, antik Kirman Laver, ca 363 x 301 cm.
218. MATTA, antik Kirman Laver, ca 363 x 301 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK