21
1090015

Gaetano Pesce

(Italien, Född 1939)
Gaetano Pesce, sideboard, "Nobody's perfect", Zerodisegno 2002.

sideboard, "Nobody's perfect", Zerodisegno 2002.

Stomme av blå och röd polyuretan, märkt GAETANO PESCE ZERODISEGNO samt signerat STOCKHOLM 21.10.03, höjd 137 cm, bredd 208 cm, djup 50 cm.

Mindre skador, smärre slitage.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 830 - 3 770 EUR

2 910 - 3 880 USD

Klubbat pris:
32 000 SEK

Gaetano Pesce (f. 1939) är en banbrytande arkitekt och formgivare. Hans lekfulla och humanistiska idéer har lagt grunden för ett omisskännligt formspråk. Pesce har varit aktiv parallellt med Italienska antidesign- och Memphisgruppen där han också gjort samarbeten. Han har gjorts sig känd för att experimenterat med nya tekniker och material inom industridesign. Serien "Nobody's Perfect" är en rad objekt som propagerar för mångfald inom serietillverkning. Alla objekt är i processen beroende av den mänskliga faktorn vilket gör alla objekt unika. Projektet är ett sociopolitiskt ställningstagande för mångfald och mot likriktad standardisering.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60