26
1084573

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

taklampa, modell "T-606", Markaryd 1960-70-tal.

Stomme av mässing, sex skärmar med fransar, diameter ca 70 cm, höjd ca 30 cm.

Fransar med mindre slitage.