konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet ca 1931.
Bonad björk, halvrunt konsolbord med skiva av grå kalksten, i sargen låda, invändigt märkt med rund NK-bricka. Längd 70 cm, djup 30 cm, höjd 65 cm. Spegeln, krönt av meanderbård, brickmärkt: NK R 32749 - C 2 1 31, höjd 112,5 cm, bredd 48 cm.
Spegeln med små lagningar på krönet, skivan med små kantnagg, smärre slitage.
Enligt NK-arkivet är ritningen till spegeln daterad 11/11 1927.